Yavru Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim? 2018

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:37

yavru-kopek-nasil-beslenir-2018

1

yavru-kopek-nasil-beslenir-2018

Yavru Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Köpek besleme konusunda dikkat edilmesi gereken çok fazla nokta bulunmaktadır. Ancak yavru köpeği besleme hususunda ise bu dikkat azami şekilde olmaktadır. Bunun sebebi ise yavru köpeğin tam olarak sistemlerinin oturmamış olması ve hassas olmasıdır. Sizler de bu dönemde yavru köpeğinizi en iyi şekilde besleyebilirsiniz. 4 ile 6 hafta geçmesi halinde köpeğinizdeki farkı ciddi manada göreceksiniz. Biraz daha büyümesi halinde ise köpeğiniz artık besin ve sağlık konusunda daha az sıkıntı yaşayacaktır. Zaman zaman annesi tarafından bırakılan ya da doğum sırasında annesi ölen yavru köpekler de bulunmaktadır. İlk aşamadaki beslenme çok önemlidir.

Adım Adım Yavru Köpek Besleme

Bilindiği üzere köpekler çok gelişmiş bir sindirim sistemine sahiptir. Ancak ilk aşamada bu sistemin tam olarak oturması için yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır.

Beslenme Şekli: Her köpeğin kendine özgün beslenme şekilleri bulunmaktadır. Bu yüzden öncelikle köpeğin türünü, ihtiyaçlarını ve yapılması gerekenleri öğrenmeniz gerekmektedir. Yanlış bir uygulama yapılması halinde köpeğin sağlığı da olumsuz etkilenebilmektedir. Bu durumun önlenmesi için beslenme şekilleri eksiksiz olarak uygulanmalıdır.

İlk 6 Hafta

Bu süreç yavru köpek için çok önemlidir. Bunun sebebi ise köpeğin sindirim sisteminin bu dönemde oluşması ve diğer organların gelişmesidir. İlk 6 haftayı çok iyi değerlendirmelisiniz. Eğer annesi yok ise onu süt ile beslemelisiniz. Yavru köpeklere uygun biberonlar satılmaktadır. Çok sıcak ve çok soğuk olmayacak şekilde süt takviyesi yapabilirsiniz. Ancak süt içirirken, biberonu 45 derecelik açı ile tutmayı ve sıkmamaya dikkat edin. Sütün basınçlı bir şekilde gitmesi halinde yavrunun akciğerleri dolabilmekte ve boğulabilmektedir. İlk 6 haftalık sürecin ardından yavaş yavaş sütün kesilmesine başlanmaktadır.

2 – 3 Ay

Sütün verilmesini durdurduktan sonra yavaş yavaş kuru mamaya geçiş yapabilirsiniz. Normal şartlarda süt köpekler için zararlı ve enfeksiyon yapan bir besindir. Ancak sadece 2-3 aylıktan sonra verilmesi halindedir. Sizler de köpeğinin 6-7 haftayı tamamladıktan sonra sütü kesebilir ve kuru mamaya geçebilirsiniz. İlk olarak mamaya biraz süt katabilir, daha sonra tamamen su kullanımına geçmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise fazla sütün köpeğe zarar vermesi ve ishal yapmasıdır. Ayrıca sindirim sistemini de ciddi manada bozmaktadır.

4 – 6 Ay

Bu dönemde ise artık köpeğiniz sütü tamamen bırakmış ve yavru köpek mamasına başlamış olması gerekmektedir. Bu dönemde zaman zaman et vermeyi ve kemik ile uğraşmasına izin vermeyi unutmayın. Bu besinler köpeğin doğasında bulunmaktadır. Bu yüzden sürekli olarak kuru mama vermeniz de zararlı olacaktır.

6 aylık dönemin ardından köpeğiniz artık yavaş yavaş yetişkin olmaya başlamaktadır. Genellikle 9.aya gelindiğinde ise köpekler yetişkinliğe erişmiş bulunmaktadır. Bu aşamadan sonra onun için yaşam daha kolay olabilmektedir. Ayrıca bu 9 aylık süreçte aranızda da bir bağ oluşacaktır ve size bağlı kalacaktır.

Köpeklerin Beslenme Alışkanlıkları

Her canlı gibi köpeklerin de belli bir beslenme alışkanlıkları bulunmaktadır. Özellikle yavru köpekler için seçilen mamalar da küçük ve tane tane olmalıdır. Diğerlerini tüketmesi zordur. Her köpek cinsine farklı köpek maması bulunmaktadır. Bu yüzden kısa bir araştırma yapmayı unutmayın.

-Eğer köpeğiniz yavru ise günde 1 kez beslenmek yetmeyecektir. En az 2-3 kez beslemeniz gerekmektedir.

-Yavru köpekler 6.haftanın ardından günde 4 öğün yemek yemektedirler.

-Bu durum 3.aydan 6.aya kadar günde 3 öğün şeklinde değişime uğramaktadır.

-Son olarak 6 ile 12 ay arasında 2 öğün ve 1 yaşını doldurduktan sonra sadece 1 öğün yemektedir.

1
Etiketler:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir