Alaska Kurdu

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:44

alaska-kurdu-alaska-malamutu-ozellikleri-mizaci

 

Alaska Malamutu Nasıl Bir Irktır ? Alaska Malamutu Özellikleri ? Alaska Kurdu Nasıl Bir Köpektir ? Alaska Kurdu Cinsi Köpek Özellikleri ? Alaska Kurdu Köpek Özellikleri Nelerdir ? Alaska Kurdu Köpeği Nasıldır ? Akita İnu Köpek Irkı ? Akita İnu Köpek Cinsi ?

Alaska Malamutu olarak bilinen bu köpekler İşçi Köpeği türüdür. Kaslı ve iri vücutlu, güçlü ve uzun çeneli, dik ve kıvrık kuyruklu, uzun ve sert tüylü.  Alaska Kurdu “Husky” türü köpekler ile karıştırılır. Bu türün Husky ‘lerden farklı çok belirgin özellikleri
vardır. Daha iri ve daha ağırdır. Tüyleri daha uzun ve çift katlıdır. Gözleri genelde siyah nadiren kahverengidir. Husky ‘lerin gözleri ise genelde mavi yada Mavi – Kahverengi olarak çift renklidir.
Husky ‘ler şehir hayatına ve aile yapısına çok kolay uyum sağlayıp yaşayabilirler. Ancak Alaska Kurdu şehir hayatına ve hatta ev içerisine uyum sağlayamaz. Husky ve Alaska Kurdu arasındaki boyut farkını alttaki resimde görebilirsiniz. Tüm dünyada bilgisiz insanlar ve satıcıların ellerine geçen bu köpekler ticari bir ürün olarak görülür ve Husky olduğu iddia edilerek satılırlar. Bunun sonucunda ise maalesef yeni ortamlarına alışamayan Alaska Kurtları çok kısa bir hayat geçirirler. Kapalı ortamlarda yada sıcak ortamlarda yaşamak zorunda kalan Alaska Kurtları maalesef 1.5 – 2 yaşlarında kalp krizi geçirerek ölürler.
Alaska Kurdu soğuk iklim hayvanıdır ve sıcak iklime uyum sağlayamaz. Alaska’da ağır ve büyük kızakları çekebilen güçlü köpeklerdir. Vücut yapıları Husky ‘lerin aksine bir kurda daha çok benzer. Soğuk ortamlarda ve geniş alanlarda beslenmeleri halinde çok dayanıklı ve güçlü köpeklerdir. Yabani hayvanlara karşı çok korumacı ve kavgacıdırlar. Çift katlı tüy yapıları onları soğuktan korur. Bu tüy yapıları aynı zamanda su geçirmez. Bu sayede karlar üzerinde sorunsuz hareket edebilir, üşümez ve kuru ortama ihtiyaç duymazlar.

 

 

 

Alaska Kurtları aynı zamanda diğer tüm köpek türleri gibi sahiplerine oldukça sadıktır ve sahiplerini koruma içgüdüleri oldukça kuvvetlidir. Soğuk iklim ülkelerinde “Kızak Köpeği” görevlerini yerine getirirken aynı zamanda sürü olarak sahiplerini koruma görevi de üstlenirler. Sahiplerini Kutup Ayıları ve diğer dış tehditlere karşı yaşamları pahasına korurlar.

Genel özellikleri;

  • boyu: 60-68 cm
  • ağırlığı: 35-40 kg
  • rengi: yüzü temiz, gri ve beyaz renklerde, kurdu andıran desenlerde
  • tüy yapısı:  uzun, düz, sert tüylü
  • eğitimi: çok zor
  • hastalık yatkınlığı: şehir hayatında kalp krizi çok sık görülür
  • yaşam ömrü: soğuk ortamda; 15-18 yıl
Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir