Akita İnu

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:39

akitainuköpek,özellikleri,eğitimi,karakteri,sağlığı,beslenmesi

Akita İnu Nasıl Bir Irktır ? Akita İnuÖzellikleri ? Akita İnu Nasıl Bir Köpektir ? Akita İnu Cinsi Köpek Özellikleri ? Akita İnu Köpek Özellikleri Nelerdir ? Akita İnu Köpeği Nasıldır ? Akita İnu Köpek Irkı ? Akita İnu Köpek Cinsi ?

 

 

Akita İnu bir Japon Bekçi Köpeği türüdür. Akita güzelliği, geniş ağız ve dudak yapısıyla tüm dünyada gülümseyen köpek olarak tanınır. Bu güzellikleri sayesinde büyük şehirlerde Süs Köpeği olarak da beslenir. Fakat Akita karakteri ile güzelliği zıt ilişkili bir köpek türüdür. Çok sert ve korumacı bir yapısı olabilir. Süs köpeği olarak beslenebilmesi için temel itaat eğitimlerini kazandırmak gerekir. Bu da oldukça zordur, zira inatçı yapıları nedeniyle Akita ‘ların eğitimi çok zordur.

Akita ‘ların muntazam bir duruşu ve görünümü vardır. Bu özelliği ile bir Akita İnu gördüğünüzde mutlaka aklınızda kalır. Akita’lar diğer ırklardan bu sebeple çok kolay ayrılabilir.
Dik duruşlu, küçük ve dik kulaklı, büyük kafalı, güçlü çeneli, orta uzunlukta yumuşak tüylü, dik ve kıvrık kuyruğuyla çok iyi bir görünüme sahiptirler. Belirli bir rengi yoktur her renk ve desende Akita görebilirsiniz. Perdeli patileri vardır ve bu sayede çok iyi yüzücüdürler. Çift katlı tüy yapıları vardır ve su geçirmez. Akita ‘lar soğuk havaya alışkındır. Sürekli tüy değiştirmeye meyilli olan bu türün yıkanma ihtiyacı pek olmaz.
Akita ‘ların yılda bir kez yıkanmaları çoğu kez yeterlidir. Bu tür çok cesur ve korumacıdır. Bekçilik özelliği çok iyidir. Japon aileler bu konuda Akita ‘lara çok güvenirler. Diğer evcil hayvanlara karşı ve yabancı insanlara karşı mesafelidir ve saldırgan olabilir. Bu nedenle kalabalık ve yabancı ortamlarda serbest dolaşması sakıncalı olabilir. Aile içinde çocuklara yakın olsa da, yabancı çocukları sizin çocuklarınıza yaklaştırmaz.

Eğitimi çok zor ve inatçı bir köpek olan Akita şehir hayatında apartman dairelerinde beslenmesinin avantaj ve dezavantajları vardır. Kısaca avantajları; Diğer köpeklerden farklı kendine has bir sesi vardır ve kolay kolay havlamaz. Ailesine çok bağlıdır, aile içinde çok sevecen ve korumacıdır. Güzel, etkileyici ve çekici yapısı avantajlarıdır. Dezavantajları ise; çok sık tüy dökmesi, yabancılara ve diğer evcil hayvanlara karşı tehlikeli olabilmesidir.

Genel özellikleri;

  • boyu: 65-70 cm
  • ağırlığı: 35-55 kg
  • rengi: her renkte ve desende Akita olabilir
  • tüy yapısı: orta uzunlukta, düz, yumuşak tüylü
  • eğitimi: çok zor
  • hastalık yatkınlığı: kalça çıkığı yatkınlığı
  • yaşam ömrü: ortalama 10 yıl
Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir