Akbaş

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:34

akbaşcinsi, akbaşırkı, beslenmesi, çobanköpeği, eğitimi, maması, özellikleri, sağlığı

Akbaş Nasıl Bir Irktır ? Akbaş Özellikleri ? Afgan Tazısı Nasıl Bir Köpektir ? Akbaş Cinsi Köpek Özellikleri ? Akbaş Köpek Özellikleri Nelerdir ? Akbaş Köpeği Nasıldır ? Akbaş Köpek Irkı ? Akbaş Köpek Cinsi ?

Akbaş Anadolu Çoban Köpeği türlerinden, tüm dünyada kabul gören bir ırktır. Çok zeki ve sahiplerine karşı çok sadıktır. Çobanlık içgüdüsü çok gelişmiştir. Sürüden ayrılmış bir hayvanı fark ederek tek başına geri getirebilir. Yada doğum yapmak için sürüden ayrılmış bir sürü hayvanını bularak yeniden sürüye dönene kadar yanında kalarak korumalığını yapabilir. Akbaşlar diğer Anadolu çoban köpeklerine göre şehir ve apartman hayatına daha uyumludur. Sakin ve sessizdirler. Günlük yürüyüş ve gezinme ihtiyacı karşılanırsa apartman dairelerinde beslenebilir.

Akbaş Hakkında

Aile içinde özellikle çocuklara ve diğer evcil hayvanlara karşı çok naziktir. Bu özellikleri onların aileler tarafından çok sevilmesini sağlamıştır. Akbaş ‘lar Anadolu’da uzun yıllar Türk ailelerin en sadık dostlarından olmuşlardır. Akbaş, en büyük köpek ırklarından biridir. Gerek dayanıklılıkları, gerek sadakatleri, gerek ise ailelerine bağlılıkları sayesinde geçmişteki göçebe Türk ailelerinden bugünkü şehir hayatındaki Türk ailelerine kadar her zaman sevilen ve tercih edilen bir tür olmuştur.

Tüyleri orta boyda, düz ve serttir. En az 10 günde bir sert fırça ile taranmalıdır. Kuyruğu yuvarlaktır. Rengi genelde beyazdır. Akbaşlar zeki ve itaatkardır eğitimi kolaydır. Çok zeki oldukları bilinir.

Karakteri

Akbaş ‘lar heybetli yapılarının aksine oldukça duygusal köpeklerdir. Sahipleri, aileleri hatta eğitmenleri ile çok yakın ve duygusal bir bağ kurarlar. Bu nedenle Akbaş ‘lara kesinlikle sert davranılmamalıdır. Eğitimleri esnasında da eğiticileri onlara sert disipline dayalı bir eğitim vermez. Onlarla yakın bir bağ kurduğunuzda eğitimleri dahada kolaylaşır. Temel itaat eğitimlerinin dışında sizden farklı görevler beklerler. Her zaman bir göreve hazırdır. Çoban köpeği vazifeleri onlara genlerinden gelen bir meslektir. Sahiplerine yardımcı olma içgüdüleri nedeniyle çobanlık yapmadıkları ortamlarda, yapabilecekleri farklı görevlere meyillidir. Bu yüzden çoğu Akbaş hiçbir eğitim almadan sahiplerinin işlerini kolaylaştıracak görevleri gönüllü olarak yapar.

Akbaş ‘lar genel olarak sağlam yapılı ve dirençli köpeklerdir. Ömürleri diğer Anadolu Çoban Köpekleri gibi uzundur. Hastalığa meyilleri yoktur. Geçirdikleri hastalıklar arasında en sık görüleni kalp hastalıklarıdır.

Genel özellikleri

  • boyu: 70-80 cm
  • ağırlığı: 45-60 kg
  • rengi: yüzü temiz, tek renk genelde beyaz
  • tüy yapısı: orta, düz, sert tüylü
  • eğitimi: kolay
  • hastalık yatkınlığı: kalp hastalıkları yatkınlığı
  • yaşam ömrü: 13-15 yıl
Etiketler:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir