Afgan Tazısı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:42

Afgan Tazısı Nasıl Bir Irktır ? Afgan Tazısı Özellikleri ? Afgan Tazısı Nasıl Bir Köpektir ? Afgan Tazısı Cinsi Köpek Özellikleri Nelerdir ? 

Afgan Tazısı Nasıl Bir Irktır ? Afgan Tazısı Özellikleri ? Afgan Tazısı Nasıl Bir Köpektir ? Afgan Tazısı Cinsi Köpek Özellikleri ? Afgan Tazısı Köpek Özellikleri Nelerdir ? Afgan Tazısı Köpeği Nasıldır ? Afgan Tazısı Köpek Irkı ? Afgan Tazısı Köpek Cinsi ?

Afgan Tazısı Nasıl Bir Irktır ? Afgan Tazısı Özellikleri ? Afgan Tazısı Nasıl Bir Köpektir ? Afgan Tazısı Cinsi Köpek Özellikleri Nelerdir ? 

 

Adından da anlaşılacağı gibi Afgan Tazısı, kökeni Afganistan bölgesi olan bir Av Köpeği türüdür. Uzun tüylerinin güzelliği nedeniyle avcılık dışında süs köpeği olarak beslenir. Diğer av köpeklerinden farklı olarak koklamak yerine görerek iz sürer ve avının peşinde uzun sıçrayışlar, atlamalar yapabilir. Afgan Tazıları diğer tüm köpeklerin aksine eve gelen yabancı misafirlere çok nazik davranırlar. Bu nedenle bekçilik özellikleri yoktur.

Afgan Tazısı Tarihi

Afgan Tazısı çok eski kökene sahip bir köpek ırkıdır. Bu ırk hakkında yapılan araştırmalarda onların milattan önceki dönemlerde dahi beslendiklerini göstermiştir. Kabil yakınlarında görev yapan bir İngiliz subay tarafından ilk kez 1925 yılında Avrupa ‘ya getirilmişlerdir. Ardından ilk kez 1926 yılında Amerikan Kennel Club tarafından tanınmıştır.

Genel Görünümü

Afgan Tazısı ‘nın bedeni çok uzun ipeksi yumuşak tüylüdür ancak kuyruğu tüysüz yapıda olup, sadece kuyruk uçlarında püskül şeklinde tüyleri vardır. Kuyruğu düz ucu kıvrıktır. Egzotik, ince bir beden yapısına ve kendine has bir yüz yapısına sahiptir. Afgan tazısı sahipleri onları “Güzel ve Komik” olarak tanımlar. Afgan Tazısı ‘nın uzun tüyleri her gün yumuşak bir fırça ile taranmalıdır.

Karakteri

Güzelliğinin yanı sıra avcılık özellikleri çok kuvvetlidir. Afgan Tazısı herhangi bir eğitim almadan ve sahibinin yönlendirmesi olmadan avcılık vazifelerini yerine getirebilir. Görerek iz süren av köpekleri türündendir. Doğası gereği uzun yürüşe ve koşmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle apartman dairelerinde beslenmesi zordur. Zor eğitim alan bir köpek türüdür, itaatkar değildir. Diğer köpek ırklarına karşı üstünlük kurmaya meyillidir. Kalabalık köpek grubunda dominant olmak ister. Ayrıca tüm av köpeği ırkları gibi diğer evcil hayvanlar ile beslenmesi sakıncalı olabilir. Diğer av köpeği türlerinden farklı olarak Afgan Tazıları çok dayanıklı köpekler değildirler. Çok narin yapıları vardır ve sert davranılmamalıdır. Küçük bir yaralanmada yada basit görünebilecek bir hastalıkta çok sızlanabilir ve fazla ilgi bekleyebilirler. Bir ağrı yada acı hissettiklerinde bunu ağlamaklı bir tavırla sahiplerine bildirirler.

Genel Özellikleri

  • boyu: 63-74 cm arasında
  • ağırlığı: 20-30 kg arasında
  • rengi: yüzü kara, beden rengi genelde tek renk. ağırlıklı olarak kahve ve siyah
  • tüy yapısı: çok uzun ve yumuşak
  • eğitimi: çok zor
  • hastalık yatkınlığı: kansere çok yatkın
  • yaşam ömrü: 13-15 yıl
Etiketler:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir